Борис Данилов, «Діджитал Скрінз»: «Ми повинні позначити правила гри і бути прикладом»

Опубліковано Чт, 5 вересня 2019, 18:59

8 серпня 2019 року на засіданні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення було прийнято рішення про видачу першої в Україні OTT-ліцензії. В доповнення до IPTV-ліцензії її отримав сервіс інтернет-телебачення OLL.TV. Обидві технології увійшли до єдиної національної ліцензії.

«Бродкаст» зустрівся з директором компанії «Діджитал Скрінз» Борисом Даниловим, щоб дізнатися, що являє собою ОТТ/IPTV ринок в Україні і яке це – бути першими.

Boris Danylov2

Перша в історії України OTT-ліцензія

Чому вирішили отримати ліцензію першими? І саме зараз?

Насправді все досить просто. Ми опинилися на етапі масштабного переоформлення IPTV-ліцензії, тому логічно, що до цієї події ми не могли не приурочити отримання і OTT-ліцензії.

Глобально ми до цього йшли вже давно. ОТТ-ліцензія – крок до створення на ринку правильних і чесних умов гри, коли буде чітко зафіксовано, що таке ОТТ і що передбачає в рамках ОТТ надання того продукту, який купує клієнт.

Адже, що відбувається зараз: ми стикаємося в ритейлі, в роботі з вендорами, клієнтами, партнерами з ситуацією, коли ОТТ-послугу продають, як завгодно, і навіть, як ліцензію на програму (якщо ти встановлюєш додаток на телефон або телевізор, значить, це софт. І, відповідно, люди купують у наших конкурентів цю послугу, притому, що вона, по суті, є сервісом доступу до телебачення). Пропонують послуги, які насправді не є доступом до сервісу ТБ, тобто реєструються не в юрисдикції України, щоб не потрапити під ось це ліцензування. Знаходять інші способи уникнути потрапляння під державне регулювання.

Що це означає для держави?

По-перше, якщо немає можливості регулювати, значить, неможливо блокувати агресивні або недоброзичливі одиниці контенту. Якщо сьогодні у когось із конкурентів – нерезидента України – з'являється явно заборонене кіно, то регулятор до нього ніяк не прийде, тому що суб'єкт не є ліцензіатом в розумінні українського законодавства. Його діяльність регулюється законодавством країни за місцем реєстрації. При таких схемах держава також недоотримує ліцензійний збір і втрачає можливість застосування санкцій до ліцензіата – провайдера програмної послуги – за ретрансляцію з порушенням норм законодавства. Звісно, медіагрупи борються, щоб їх контент не ретранслювався на сервісах, яким вони права не передавали.

Коли ви прийшли в держорган отримувати ОТТ-ліцензію, що вам сказали?

Сказали, що ми молодці, що ми перші, давно пора, і що всі інструменти для цього створені.

 

ОТТ і IPTV: в чому різниця

Чим відрізняється IPTV від ОТТ з позиції глядача?

По-перше, наявність інтерактивності. З ОТТ можна безпосередньо працювати з індивідуальним мовленням для кожного клієнта, з можливістю для провайдера, як і для джерела сигналу, створювати індивідуальні канали ретрансляції з усіма витікаючими наслідками і можливостями. Тоді, як в IPTV працює мультикаст, і мовлення відбувається в односторонньому порядку в мережу провайдера. І далі лише мережевими інструментами або за допомогою шифрування можна блокувати небажане поширення сигналу.

Ця різниця, про яку клієнт навіть не здогадується, і з точки зору послуги, що надається клієнту, несуттєва, а ось з точки зору правовласника контенту все дуже цікаво. Коли сигнал надається ОТТ-провайдеру, то його в цілому можна контролювати: ми знаємо, що отримає сигнал ось цей конкретний клієнт, і неважливо, де він знаходиться. В IPTV сигнал отримує той клієнт, у якого є мережевий доступ до цієї послуги (з точки зору мережі провайдера, який отримує цей широкомовний сигнал). Але, чи існують у нього механізми обмеження ретрансляції – вже велике питання.

Як зрозуміти, наскільки чесно працює IPTV-провайдер?

Для цього провайдеру потрібно встановити пристрій DRM. Якщо ти пустив широкомовний сигнал до провайдера, але не поставив DRM, це майже напевно означає, що провайдер не контролює те, що відбувається в своїй мережі. Можна робити що завгодно: перерозподіляти сигнал, створювати плей-листи, навіть зловживати ретрансляціями.

ОТТ цю проблему якоюсь мірою вирішує, тому що канал до кожного клієнта будується індивідуально. Виходить, що ОТТ в нашій країні хоч і створює більше можливостей, але при цьому не всі учасники ринку готові отримувати ОТТ-ліцензію і статус провайдера програмної послуги, адже така діяльність підпадає під контроль регулятора.

Ми довгий час обговорювали плюси і мінуси, думали, чи варто впроваджувати ОТТ, і, врешті-решт, прийшли до думки, що, з огляду на нашу політику повної прозорості, повинні діяти в рамках правового поля. Зрозуміли, що, ігноруючи правове поле, ми просто-напросто зруйнуємо ті невеликі починання, які почали з'являтися на ринку.

Все йде до того, що майбутнє саме за ринком IPTV/OTT...

Так, саме ринок IPTV/OTT незабаром буде лідером в платному телебаченні. І, якщо ми хочемо, щоб на ньому всі чесно заробляли, нам слід позначити правила гри і бути прикладом.

Сподіваємося, що наш приклад стане хорошим прецедентом. У медіагрупи є зрозуміла позиція, яка дозволяє вести діалог. З регулятором початок покладено, тепер те ж саме потрібно зробити з правовласниками, постачальниками послуг, щоб всі зайшли в єдине правове поле і домовилися про єдині правила: що і як ми надаємо, як це повинно контролюватися регулятором.

Що дасть бізнесу OTT-ліцензія?

По-перше, своїм прикладом ми створюємо прецедент по виходу в ліцензійно-правове поле для всіх наших колег. Сподіваємося, це допоможе ринку структуруватися.

По-друге, переоформлення ліцензії допомагає нам вирішити внутрішні питання з регіональними телеканалами по їх пакетуванню та інші економічні питання.

 

Кодування супутникового сигналу і перспективи ринку PAY TV

Як це пов'язано з анонсованим кодуванням супутникового сигналу?

Після впровадження кодування ми очікуємо приплив кількості абонентів, причому не тільки у нас, але і у конкурентних сервісів також. У зв'язку з припливом нових абонентів дуже важливо зафіксувати правила гри. Якщо ми не зробимо цього сьогодні, то через рік це буде набагато складніше зробити, адже абонентські бази стануть набагато більшими.

Які перспективи у ринку PAY TV?

На мою думку, через 2-3 роки мовники завдяки PAY TV збиратимуть грошей більше, ніж від реклами. Після цього зміниться і ставлення до PAY TV і у самих мовників, і у провайдерів програмної послуги. Якщо згадані прогнози вірні, то нас очікують мільйони абонентів порівняно з сотнями тисяч, які є у кожного в цьому сегменті.

Не секрет, що запит користувача на якісне телебачення зростає в залежності від кількості підключених до інтернету екранів, і зростає дуже швидко. Причому мова йде не лише про телевізори, а й про мобільні пристрої, планшети, збільшується число сет-топ-боксів. Таким чином, база дистрибуції IPTV/OTT зростає дуже швидко. І кодування – один зі способів змусити базу сприймати телебачення не як безкоштовну послугу, а як цінний продукт, який коштує грошей.

За вашими словами, розвиток ринку найближчим часом будуть визначати такі фактори, як зростання абонентської бази, пов'язаний з цим фінансовий приріст і легальні правила гри.

Так, саме так. Або ситуація загостриться, і в кінцевому підсумку можемо отримати утворення великого тіньового ринку. Ніхто ж цього не хоче.

Ми тісно співпрацюємо з «Медіа Групою Україна», перебуваючи в одному холдингу, працюємо в єдиному ключі проти піратів. Тому розуміємо, як все працює, і бачимо зв'язок між чесністю, прозорістю і заробітком на цьому ринку.

Яка ємність ринку на сьогодні?

Якщо говорити про кількість передплатників, це приблизно 700-800 тисяч абонентів IPTV/OTT в Україні.

Думаю, що з визначенням IPTV як технології широкомовлення з контрольованою мережею доступу, то це близько 150-200 тисяч, не більше, а все решта припадає на ОТТ.

Чи вважаєте, що VOD-платформи найближчим часом стануть основними замовниками контенту? Ви вже замовляєте?

Ми думаємо про це і разом з медіагрупою беремо участь у формуванні замовлення на контент. Але поки не можемо сказати, що ми замовляємо і оплачуємо лише для себе.

Платформи неминуче будуть володіти ексклюзивним та ініційованим ними контентом, щоб відрізнятися від інших платформ. Адже, по суті, зараз усі рівні: продають одні й ті ж пакети ТБ-каналів з одних і тих же джерел.

 

Що являє собою сервіс Oll.TV сьогодні

600x400_olltv

Чим зараз Oll.TV відрізняється від інших OTT-провайдерів?

По-перше, у нас є ексклюзивний футбол з власним пакетуванням. По-друге, ми робимо акцент на формування українського сигналу, хоча, як і раніше, в закупівлях залишається досить багато неадаптованого контенту. Думаємо над тим, як цю ситуацію подолати. Розуміємо, що найближчим часом доведеться інвестувати не стільки в створення контенту, скільки в адаптацію (українську доріжку).

Розкажіть про включення в пакет каналу Setanta Sport.

Setanta Sport – це ірландський провайдер, який викупив права на англійську прем'єр-лігу, досить популярну серед українських футбольних фанатів. Ну, і оскільки ми спеціалізуємося на футболі, логічно, що включили цей канал в пакет. Домовилися ми не відразу, але в результаті виробили дуже зручний формат, включивши його, з одного боку, в бюджетні пакети, з іншого – в спеціальний футбольний мегапакет «Суперспорт».

Порядок цін на пакети?

Від 59 грн./міс. «Старт» до 199 грн./міс. «Преміум», де Setanta буде сусідити з іншими сімейними каналами. Пакет «Суперспорт» з каналами «Футбол 1»/«Футбол 2» і Setanta обійдеться в 139 грн./міс.

Яка вартість OTT-ліцензії?

Вартість ліцензії для нас не обчислюється мільйонами гривень. Це цілком доступні суми в межах десятка тисяч гривень. Причина дуже проста: нам вдалося заощадити за рахунок переоформлення ліцензій в єдину, яка засвідчує право надавати програмні послуги на всій території України.

Oll.TV як і раніше співпрацює з онлайн-кінотеатром Ivi?

Так, співпраця з бібліотеками поки єдиний спосіб забезпечити наших абонентів великою базою високоякісного контенту. Нам самим закуповувати контент в такому обсязі, зрозуміло, нерентабельно, але підключення даних бібліотек дає абоненту легальний доступ до фільмів без нашого в них безпосереднього інвестування. Як мінімум, поки не знизиться рівень піратства.

Як працює рекламна модель?

Oll.TV не використовує рекламну модель. Поки думаємо про це, але не використовуємо. У нас тільки підписна модель і трохи транзакційної.

Але при цьому є дві схеми, за якими ви працюєте, – b2b і b2c. Яка з них основна? Найбільш прибуткова?

Прибутковіша, безумовно, b2c, тобто прямий продаж абоненту. Тому що прибуток при цьому не ділиться з партнером. Хоча b2b – хороший канал продажів, який дозволяє вийти одночасно на досить велику кількість абонентів.

Для b2b ми створюємо варіацію платформи, забрендовану під нашого партнера, причому він інтегрує свою білінгову систему в нашу платформу і, підключаючи своїх клієнтів до сервісу телебачення, дає сигнал нашій платформі відкрити або закрити доступ до тієї чи іншої підписки. З цього моменту йде облік цього клієнта, йому відкривається доступ, і починаються розрахунки з правовласником.

Чому обирають «Діджитал-Скрінз» в якості партнера white-label-сервісів?

Перш за все, тому що у нас є досить великий досвід роботи, і ми знаємо багато «болей», навчилися їх вирішувати. Ще тому що можемо запропонувати хороший продукт за адекватні гроші.

Але головне, що партнерство з нами гарантує відсутність проблем, адже ми працюємо виключно в правовому полі. Окрім того, у нас обладнання класу А і цілодобова система техпідтримки. З нами надійно. Все це цінують наші замовники.

Що змінилося для абонентів з переходом у Vega Telecom? Знаю, що, можливо, «Діджитал Скрінз» знову повернеться в управління «Медіа Групи Україна».

Для абонентів нічого не змінилося, ми вже давно окрема юридична особа. З приводу повернення в «Медіа Групу Україна», то зараз опрацьовуємо рішення і процеси з повернення в контур Групи.

Джерело: https://bit.ly/2ktyIWY

«Медіа Група Україна» входить до складу SCM 

Конфіденційність та захист персональних даних

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь